Friday 20 April 2012

Rancangan Harian Bahasa Malaysia Tahun 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh                        :            25. Mac . 2012
Masa                           :           8.30  -  9.00
Tahun                         :           3 Elit
Bilangan Murid         :           35 orang
Mata Pelajaran          :           Bahasa Melayu
Tema                          :           Cerita Teladan
Tajuk                          :           Sang Kancil Dengan Sang Belang

Hasil Pembelajaran   :
Fokus Utama  :
5.1       Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang
            betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 3 ( i )
            Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan     :
8.1       Membina dan menulis perkataan, ayat tungal, dan ayat majmuk.
Aras 2 ( i )
            Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai.

Objektif          :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid akan dapat          :
                  
·         Murid dapat mengenalpasti teks dialog.
·         Murid dapat membaca dialog dalam intonasi  dan sebutan yang betul.
·         Murid dapat menyalin semula 4 ayat seruan yang terdapat dalam dialog.


Sistem Bahasa          :
            Tatabahasa    :           Kata Seru
            Kosa kata     : amanah,          kebenaran,      beredar,           rimbunan

Pengisian Kurikulum :
            Ilmu     -           Pend. Moral
            Nilai    -            amanah


Kemahiran Nilai Bertambah  :
            Kemahiran Berfikir                :             Membuat Inferen
            Teori Kecergasan Pelbagai  : Interpesonal Verbal

Bahan Bantu Mengajar   :   
Komputer riba,    Topeng,    Kad Dialog

Pengetahuan Sedia Ada Murid   :  
  Pernah membaca buku cerita teladan.




















2




Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
( 3 minit )

Teka –teki
Dalam daun ada ulat,
     Ulat mati dimakan lipas,
Gelap, besar serta kuat,
     Telinga boleh dibuat kipas.
                  Jawapan  :  Gajah

Pergi minum di Kopitiam,
     Minum bersama En. Hanan,
Badan berbelang kuning hitam,
     Daging jua menjadi makanan.
                  Jawapan   :   Harimau

Deman panas mengigil-gigil,
      Bila berjalan terketar-ketar,
Walaupun badannya kecil,
      Namun otaknya sangat pintar.
                    Jawapan  :   Kancil



1.  Guru menayangkan teka-
     teki berbentuk pantun.
2.  Guru meminta murid
     membaca teka-teki itu
     bersama-sama.
3.  Murid cuba mencari
     jawapan teka-teki tersebut
     secara individu.




BBM :
Power Point

Teknik:
Kelas

Nilai :
Berani

Langkah
 1
( 2 minit )

















Memperkenalkan watak dalam cerita.
         i.  Sang Kancil
        ii.  Sang Belang
Topeng
Sang Kancil
Topeng
Sang Belang


1.  Guru meminta murid
     mengenal pasti topeng.
          i.   Sang Kancil
         ii.   Sang Belang
2.  Guru mengaitkan topeng
     dengan pengajaran hari ini.
















BBM  :
Topeng

Teknik :
Sumbangsaran

Nilai  :
Berani






Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Langkah
2
(5 minit)

Tayangan Teks Dialog di layar.
Teks Dialog di layar


1. Guru pecahkan murid kepada
     dua kumpulan. Watak kancil 
     dan watak harimau
1. Guru mengedarkan lembaran
    dialog dan menayangkan teks
     dialog di layar.
2.  Guru melatih tubi murid
     membaca dialog dengan
     suara, sebutan, dan
     intonasi yang betul.
3.  Murid membaca dialog
     secara kumpulan dan kelas.

BBM   :
Komputer riba
Teks Dialog
Teknik :
Kumpulan
Kelas

Nilai  :
Kerjasama



Langkah
3
(10 minit )




















Baca dialog `Sang Kancil Dengan Sang Belang ‘
Kad Dialog


1.  Guru memilih 3 orang yang
     berbakat di beri kad dialog
     untuk baca dihadapan kelas.
2.  Murid yang terpilih membaca
     dialog dengan intonasi dan
     sebutan  seperti yang telah
     dibimbing guru.
3.  Aktiviti ini diulang semula
     pada pasangan murid yang
     lain.















BBM  :
Kad Dialog
Topeng

Teknik  :
Teater
Membaca

KBT  :
Teori Kecergasan




Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Langkah
4
( 7 minit )

1.Kata Seru
Hai
Cis
Oh
Eh
Wah








1.  Guru meminta murid senarai
     Kata Seru yang terdapat
     dalam teks dialog.
2.  Guru menerangkan tentang
     situasi bagi penggunaan kata
     seru. Contoh :
          Cis   -   marah
          Wah -  kagum
           Eh   -  hairan
           Hai  -  menyapa
3. Guru meminta murid menyalin
    Semula ayat seruan kedalam   
     buku latihan.         


BBM  :
Kad Kata
Seru

Teknik  :
Individu

Nilai  :
Berani

KBT  :
Menganalisis

Penutup
( 5minit )

Pengajaran daripada cerita tersebut.

1. Guru dan murid menyatakan
     Pengajaran daripda cerita
     Sang kancil dan harimau.

BBM  :
Kad Dialog
Teknik  :
Kumpulan
Nilai  :
Berani,
Berusaha







Sang Kancil dan Sang Belang

Pencerita         :        Pada suatu hari yang panas didalam sebuah hutan   
                                    Terdapat seekor kancil sedang berehat di bawah pokok.
Tanpa disedarinya ia diintai oleh Sang Belang. Tiba – tiba…
Sang Belang :            Hai, sahabatku ! Kamu sedang berehat seorang diri ke?
                                    Boleh saya temankan ?
Sang Kancil :             Eh, Pak Belang ! Dari mana hendak ke mana ?
Sang Belang:             Saja hendak temankan awak.
Sang Kancil :             Oh, terima kasihlah Pak Belang, kerana saya ada tugas
yang diamanahkan pada saya oleh Raja Sulaiman !
Sang Belang:             Apakah tugas kamu Sang Kancil?
Sang Kancil   :           Shtt…, jangan bising! Pak Belang tak nampak ke tali
pinggang batik. Ini kepunyaan Raja Sulaiman, saya perlu menjaganya dengan baik supaya tidak hilang. ( Sambil menunjukkan ular sawa yang sedang tidur nyenyak.)
Sang Belang:             Kamu memang seorang yang amanah,  tetapi kita sudah
lama kenal aku belum pernah pakai tali pinggang. Jika aku pakai tentu bertambah segak lagi bergaya.
Sang Kancil   :           Wah, kau tentu bergaya! Tetapi tali pinggang ini milik Raja
Sulaiman, raja kita. Tentu saya dihukum jika membenarkan kamu memakai tanpa kebenarannya.
Sang Belang:             Cis, bedebah Sang Kancil !. Aku hendak memakainya
                                    sekejap saja. ( Dengan nada marah. )
Sang Kancil   :           Tak boleh ! Tapi kerana engkau sahabatku aku akan cuba
                                    meminta kebenaran dari Raja Sulaiman.
Pencerita        :          Sang Kancilpun beredar agak jauh dari Sang Belang dan
                                    bersembunyi di sebalik rimbunan buluh, lalu berteriak….
Sang Kancil   :           Pak Belang ! Pak Belang !  Baginda beri kebenaran untuk
memakai tali pinggang itu.
Pencerita        :           Apa lagi, Sang Belangpun mengangkat ular  sawa dan
                                    dibelitnya di pinggang. Ular sawa yang terkejut dari
                                    tidur terus membelit Sang Belang. Sang Belang
                                    yang mulanya seronok dapat memakai tali pinggang
                                    itu akhirnya tertipu dan mati dibelit ular sawa.
                                    Sang Kancil yang kecil dapat menyelamatkan diri daripada
                                    dimakan Sang Belang kerana kepintarannya.






Dalam daun ada ulat,
                         Ulat mati dimakan lipas,
Gelap, besar serta kuat,
                         Telinga boleh dibuat kipas.
             
Jawapan  : 


Pergi minum di Kedai Pak Tam,
                         Minum bersama En. Manan,
Badan berbelang kuning hitam,
                         Daging jua menjadi makanan.
                 
Jawapan   :  

Demam panas mengigil-gigil,
                         Bila berjalan terketar-ketar,
Walaupun badannya kecil,
                         Namun otaknya sangat pintar.
              
 Jawapan  : 

 







































1.Kata Seru
Hai

Wah
Eh
Oh
Cis